Nükleer Santral nedir?

Enerji çağımızın en büyük problemlerinden birisi olmuştur. Sürekli artan nufus ve sanayi, insanları enerjiyi daha verimli kullanmaya ve yeni enerji kaynakları bulmaya yöneltmiştir. Dolayısı ile Hidroelektrik santral adını verdiğimiz barajlardan elde edilen enerji ilerleyen zamanlarda ülkemize yetmeyebilir. Nükleer santral bu noktada oldukça önem kazanıyor. Nükleer Santraller, santralin reaktör kısmında yakıt olarak radyoaktif maddelerin kullanılmasıyla elektrik enerjisinin elde edildiği kuruluşlardır. 
Nükleer Santral
Kısaca çalışma mantığından bahsedecek olursam; Radyoaktif maddelerden elde edilen yüksek enerji, nükleer santralin su barındıran kısmına, nükleer santralin kalbide denilen kısma aktarılır. Bu enerji ile birlikte su buhar fazına geçer ve elde edilen basıçtan tirbünler döndürülerek elektrik enerjisi elde edilir. Suyun bulunduğu kısım yüksek miktarda radyasyon içerir, bu nedenle çok iyi korunmalıdır. Buhar daha sonra tekrar suya dönüştürülmek üzre suyun bulunduğu kısma gönderilir ve soğutma işlemi yapılır. Bu nedenle nükleer santrallerin yapıldığı yerler genellikle deniz yada su birikintisi olan yerlerdir. Bu depo denizin yada herhangi bir su birikintisinin soğutucu gücü kullanılarak soğutulur. O depoda yada reaktörlerde sızıntının olmaması çok önemlidir dolayısı ile çok iyi korunmalıdır.
 
Japonya’da ki radyasyon felaketindeki son durum nedir? 
Bilindiği gibi Japonya’daki deprem ve tsunami afetinden sonra radyasyonun önemi bir kez daha gündeme geldi. Aslında bu haftaki konumu seçmemdeki temel neden de budur. Bu başlık altında Japonya’daki nükleer santral kazasından sonra gelinen son aşamadan bahsetmek istiyorum. Japonya Başbakanı Naoto Kan açıkca Fukuşima Daiçi santralindeki durumun vahim olduğunu belirtti. 
Japonya radyasyon felaketi

Başbakan iyimser bir durumda olunamayacağını belirterek, santralin 3 numaralı reaktöründe çatlak olabileceğini belirtiyor. Ayrıca ölçümlerde radyasyon seviyesinin 10 bin katına çıktığınıda belirten Başkaban santral çevresindekilere daha önceleri evlerinden çıkmamalarını belirtirken artık gönüllü olarak o çevreyi terketmelerini öneriyor.
Radyasyonun çevreye yayılması ve oluşan bulutlar vasıtası ile Avrupa’yada taşınması halkı tedirgin ediyor. Uzmanlar Türkiye’ninde bu bulutlardan azda olsa etkilenebileceğini belirtiyorlar. Çok yoğun radyasyon nedeni ile müdehale edilemeyen santralin son durumunun ne olacağı düşünülüyor. Yetkililer, gönüllü bir grubun canlarını tehlikeye atarak çalıştıklarını belirtiyorlar. Umuyorum sorun kısa zamanda çözümlenir. 

Kaynak: http://www.bilisimlive.com/radyasyon-nedir-zararlari-neler-japonya-nukleer-felaketi-1954/sayfa-3.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s