En büyük güneş santrali

shams1_1Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti olan Abu Dabi’nin yakınlarında. Kapasitesi 100 megavat. 285 futbol sahası büyüklüğünde (Eminönü diye bildiğimiz semtin yarısı kadar) bir alana yerleşmiş durumda. 600 milyon dolara mal olan Shams-1 şu anda dünyanın en büyük güneş santrali. Bu, projenin ilk adımı. Onu Shams-2 ve Shams-3 izleyecek. Shams-1, 20.000 konutun elektriğini sağlayacak. Ancak, çölde yerleşik olduğu için kum tanelerinden kaynaklanan tozun kapasiteyi bir ölçüde azaltmasından korkuluyor.

Gözlemciler bu girişimin büyük önemi olduğunu vurguluyorlar. Zengin petrol kaynakları olan bu bölgenin tükenmez kaynaklı enerji için büyük yatırım yapmasında ve yenilerini planlamasında uzun süreyi düşünen akılcı bir stratejinin bulunduğuna değiniyorlar. Petrol üretiminin (kaynak yetersizliği nedeniyle) önümüzdeki onlu yıllarda giderek azalması ve dolayısıyla fiyatının önemli ölçüde artması olgusuna karşı, Abu Dabi kendi iç gereksinimi için tükenmez kaynaklı enerjiye yöneliyor, kendinin tüketebileceği petrolü ise çok iyi fiyatlarla dışa satmaya hazırlanıyor. Başka bir deyişle, petrolü kendi kullanacağına başkalarına satmak çok daha kârlı bir stratejidir. Bu da, hayli ileri bir geleceğe yatırım yapmak demektir.

shams1_2Shams-1 parabolik denen bir teknoloji kullanıyor. Bunda sürekli dizi halinde yan yana sıralanmış parabolik aynalar güneşin ışınlarını bir odağa yansıtıyorlar. Ancak bu odak bir nokta değil, bir çizgidir. O çizgiye de sürekli bir su borusu yerleştirilmiştir. Yansıtılan güneş ışınları boruyu, dolayısıyla içindeki suyu ısıtıyor. Sıcak su, boru sisteminin yardımıyla bir merkezdeki buhar türbinine sevk ediliyor. Orada da elektrik üretiliyor. Boru sistemi kapalı devre olduğu için görevini yapan su yeniden aynalara doğru gidiyor. Bu sistemde 258.000 ayna var.

 

Öte yandan not etmek gerekir ki, Shams-1, atmosfere her yıl 175.000 ton daha az karbondioksit salımı yapılmasını sağlıyor.

Gözlemciler bölgedeki diğer petrol üreticilerinin de alternatif enerji konusuna eğilmeye başladıklarını belirtiyorlar. Örneğin Suudi Arabistan’da enerji gereksinimi büyük hızla artmaktadır; öyle ki, 20 yıl içinde petrol dışalımına mecbur kalmasından korkuluyor. Ülke bu nedenle önümüzdeki 20 yıl içinde tükenmez kaynaklı enerji yaklaşımıyla 41.000 megavatlık kapasite yaratmaya planlıyor. Mısır ile Katar da önümüzdeki 10 yıl içinde enerji gereksinimlerinin %20’sini tükenmezlerden elde etmeye hazırlanıyorlar. Cezayir’in hedefi ise 15 yıl sonra 22.000 megavatlık kapasiteye sahip olmak.

Buraya tıklarsanız, Shams-1 ile ilgili 3 dakikalık bir videoya göz atabilirsiniz.

[Küçük bir not düşelim. Ülkemizin bugünkü elektrik gereksinimini güneşten sağlamak istesek, İstanbul ilinin üçte biri büyüklüğündeki bir alanı bu çabaya ayırmamız gerekiyor. Öyle anlaşılıyor ki, bir zamanlar burun kıvrılan güneş enerjisi büyük bir güçle sahneye çıkmak üzere. Eh, güneş geldi! Hoş geldi!]

Atila Alpöge

Kaynak: http://ekogazete.wordpress.com/2013/03/25/en-buyuk-gunes-santrali/ 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s