Gezi Parkı ve Dünya Çevre Günü

Gezi_coep_topla_4Günlerden beri devam eden Gezi Parkı direnşi nedeniyle Taksim Meydanı kelimenin tam anlamı ile savaş alanına döndü. İki gün önce Polisilerin çekilmesi ile meydana giren kalabalık grup, sabaha kadar taksim meydanından ayrılmazken sabahın ilk ışıkları ile birlikte çevrede çöpleri toplamaya başladılar. Göstericiler, ellerine aldıkları çöp poşetleri ile atılan şişeleri ve çöpleri tek tek topladı. Belediye ekiplerinin gelmesini beklemeden çöpleri toplayan göstericiler, meydanı büyük ölçüde temizledi.  Yaptıkları bu temizleme eylemiyle çevremize ne kadar duyarlı olduklarını tekrar Recep Tayyip Erdoğa´ne gösterdiler.  

Burada direnen insanların başlatıkları ve tüm Türkiye’ye hatta yurtdışına yayılan büyük direnç bardağı taşıran son damla olsa da, onların ana amaçları beliydi:

Onların amacı sadece Gezi Parkı´nda bulunan ağaçları kestirmemekti; Çünkü onların amacı yaşadıkları doğaya sahip çıkmaktı; Çünkü onların amacı gelecek nesile yeşil bir dünya bırakmaktı; Çünkü onların amacı parkta yaşayan diğer canlıları korumaktı; Çünkü onların amacı Devletin uygulaması gerekeni uygulamaktı, yani çevremizi korumaktı; Çünkü onların amacı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. Köprü’nün temel atma töreninde de Gezi Parkı’nda eylem yapanlar için ‘Ne yaparsanız yapın. Orası için karar verdik, uygulayacağız’ sözlerine karşı direnmekti.

Sevgili Çevreciler bugün 05. Haziran 2013 Dünya Çevre Günü

1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.

Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan haftayı, okullarımızda Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaktayız. Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere sebep olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda oluşmaktadır. Balıklar, çevre kirlenmesinden en çok zarar gören canlıların başında gelir.

Sanayi artıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan gazlar, dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etmenlerdir.

Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunması ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.

Lütfen Çevremize Gezi Parkı direnişini başlatan gençlerimiz gibi duyarlı olalım; onu koruyalım ve gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakalım.

Dünya Çevre Gününüz kutlu olsun…

Gezi Parkında Çöp Toplama eğleminden görüntüler:

Gezi_coep_topla_1  Gezi_coep_topla_2 Gezi_coep_topla_4 Gezi_coep_topla_5 Gezi_coep_topla_6 Gezi_coep_topla_7 Gezi_coep_topla_8 Gezi_coep_topla_9 Gezi_coep_topla_10 Gezi_coep_topla_11 Gezi_coep_topla_13        Gezi_coep_topla_3         Gezi_coep_topla_12

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s