İnsanlar ölüyor, onlar konuşup duruyor

iklim_degisligi_cevreci

İzlemekten usandığımız şov yeniden başladı.  Bir hafta önce Varşova’da.  Birleşmiş Milletlerin yıllık iklim değişimi toplantısı.  İki hafta sürecek.  Ülke temsilcileri gene sonuç almadan konuşup duracaklar.  Aynı anda Filipinlerde binlerce masum insan ölmüş.  Yüz binler yaralı, aç.  Milyona yakın ev yıkılmış.  Kimin umurunda?  Peki, sorumlu kim?  Ölüp gidenler mi?  Yoksa iklim değişimini tetikleyen gelişmiş ülkeler mi?

Toplantının açılışında Filipinler delegesi Sano gözyaşları içinde bir konuşma yaptı ve ülkesinde olup bitenin doğrudan doğruya iklim değişiminin sonucu olduğunu vurguladı.  Ölenlerin, yaşama tutunmaya çalışanların, çekilen sefalet ve azabın yalnızca insan yapısı küresel ısınmadan kaynaklandığını vurguladı.  Ülkede bıraktığı kardeşi o sırada enkaz altında kalmış zavallıları kurtarmaya çalışıyordu.  Ve kendi yakınlarından daha hâlâ haber yoktu.
 

Konuşması bittikten sonra, Sano toplantı boyunca sürecek bir açlık grevi başlattı.  Onun bu hareketine 30 kadar kişi de katıldı.
 
Varşova toplantısı 19’uncu buluşma.  Bundan öncekiler somut olarak ne üretti?  Adeta bir hiç.  Bu toplantının iki yıl sonra Paris’te toplanacak olan esas ve son toplantıya yol haritası hazırlaması isteniyor.  Öyle ki, bu ana çizgi adım adım uygulansın ve 2015’te geleceğe dönük ve iklim değişimini kontrol altına alacak bir düzen kurulabilsin.
 
Bir yıl önce de Katar’da toplanmışlardı.  İlginçtir, o toplantı sırasında da bir tayfun Güney Asya’yı vurmuş, 2.000 kişinin ölümüne neden olmuştu.  Ama gene boş konuşmalarla zaman geçirilmişti toplantıda. 
 
Tekrarlanan başka bir tuhaflık daha var.  Geçen yılki toplantıyı “İklim değişimi için yanlış yerde toplandılar” diye duyurmuştuk.  Öyle ya!  Katar kişi başına en fazla sera gazı salan ülkeydi ve bu konudaki toplantıya ev sahipliği yapıyordu.  Bu soğuk şaka bu yıl da tekrarlandı.  Toplantı yeri olan Polonya kömür kullanımı şampiyonu.  Kömür de aşırı sera gazı üreten bir yakacak.  Bu da yetmiyor.  Polonya geçenlerde dünya kömür kongresine ev sahipliği yapmıştı.  Şimdiki iklim toplantısına katılan delegelerden biri “Bu yaptığımız, uluslararası sigara üretenler toplantısının yanı başında dünya kanser kongresi düzenlemeye benziyor.” diyor.  Zaten Polonya başbakanı geçenlerde “Kömür bizim için bir numaralı enerji kaynağı olarak kalacak.” diye bir çıkış yapmıştı.  Böylesi bir çizgideki politikasıyla Polonya Avrupa Birliği’nin sera gazı salımını azaltma girişimlerini sorumsuzca baltalayıp duruyor.
 
Bir not düşelim bu noktada.  Geçen yıl Filipinleri 24 tayfun vurmuştu.  Belki hiç biri bu sonuncu kadar şiddetli olmamıştı.  Ama küresel ısınmanın yarattığı kötü koşullar artık daha sıklıkla bastırıyor.  Tayfunlardan kıtlıklara kadar giden felaketler dizisi durmadan karşılaşacağımız olaylar olacak.  Geçen yıl kötü hava koşullarından 530.000 kişinin öldüğü biliniyor.
Birleşmiş Milletlerin düzenlediği yıllık toplantı zincirinin ana temalarından biri, iklim değişimini dünya çapında tetiklemiş olan gelişmiş ülkelerin, bu gelişmenin bedelini çaresiz ödeyen diğer ülkelerin uyum sağlayıp önlem almalarına yol açacak güçlü bir parasal fon oluşturmaları.  Bu çizgideki bir adım 2009’daki Kopenhag toplantısında atılır gibi olmuştu.  Ama orada kaldı.
Bütün bu görünüme karşın, umut verici bir durum oluşuyor gibi.  Geçtiğimiz günlerde ABD ve Çin (iki büyük kirletici) sera gazı salımlarını sınırlama konusunda kararlı olduklarını, somut adımlar atacaklarını duyurdular.  Bu iyi bir haber.  Ancak diğer ülkelerin arasındaki büyük anlaşmazlıklar hâlâ devam ediyor.  Bu nedenle Varşova toplantısından fazla bir sonuç beklenmiyor.
  
Bu yazı ekogazete´sinden alınmıstır: http://ekogazete.wordpress.com/2013/11/18/insanlar-oluyor-onlar-konusup-duruyor/
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s