3. Attiginiz her çöp, zarar

 Bilmece: Bir sokak ne zaman çöp bidonu olur?
Yanit: Sokaga çöp atildiginda

Hic de komik degil, degil mi? Cikolata kagitlari, kola kutuluri, pet siseler ve yere atilan diger cöpler hic kimsenini cevre sagligina aldirmadigini gösteriyor.

Fakat sokaklara, parklara veya ormanlara atilan bu cöplerin en kötü yani hayvanlarada zarar vermesidir.  Hatta onlari öldürebilir bile.

Demek ki, sokaga cöp atmaya niyetlendiginiz her sefer, bazi özel canlilari kurtarma sansinizin oldugunu düsünüp vazgecmemiz mümkün.

Bunlari biliyor muydunuz?

  • Yari  acilmis teneke teneke kutular zaman zaman geyiklerin ve hayvanlarin dillerini keser.
  • Bazen sigara izmariti, plastik ambalajlari veya giger cöpleri yiyrn hayvanlar yediklerinden zarar görüp hastalanirlar.
  • Sincap gibi kücük hayvanlar plastik kutularin icinde kalan artik yiyecekleri yiyebilmek icin baslarini kutunun icine sokar ve bir daha cikartamaz. Böylece acliktan ölürler.
  • Otomobilin caminda disariya firlatilan elma kocani bile tehlikeli olabilir. Yiyecek kokusunu alan hayvan yola cikinca hizla gelmekte olan bir tasintan altinda kalabilir.
  • Cöpler yerlerde ne kadar kalir? Kagig parcasinin tekrar toprak haline gelmesi bir ay sürer. Yün corap bir yilda topraga dönüsür. Metal mesrubat kutulari aradan 200 yil gecse yine de tamamen yok olmaz.

Siz ne yapabilirsiniz?

  • Cöplerinizi yere degil, cöp bidonlarina atin.
  • Eger yerde cöp görürseniz bunlari toplayip cöp kutusuna doldurun.
  • Ailenize veya arkadaslarinizla yürüyüse ciktiginiz zaman yaniniza cöp torbasi almayi unutmayin hem yolda kendi cöplerinizi hem de yerde bulduklarinizi bu torbay doldurabilirsiniz.
  • Okulunuzda yerlere cöp atmama kampanyasi baslatin. Herkesi bir araya toplayip kentinizdeki parklardaki ve oyun sahalarindaki cöpleri toplayin. Cevrenize nasil yarali oldugunuzu kendi gözlerinizle göreceksiniz.
Reklamlar

1 thought on “3. Attiginiz her çöp, zarar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s