5. ISIKLARI SÖNDÜRÜN

 

Geceleri hava kararinca, cit… gügmeye basiniz… odaniz hemen aydinlaniverir. Ne kadar basit bir olay de mi?

Iyice düsünün: Elektrik isiklari sacan enerjinin Dünya´mizin kaynaklarindan geldigini unutmayin. Elektrigi özenli kullanirsak gezegenimizi saglikli tutmaya yardim etmis oluruz.

Bunlari biliyor muydunuz?

  • Bir elektrik ampulünün kullandigi rnrtjinin kacta kaci isik haline dönüsür? Sasiracaksiniz ama, sadece onda biri! Gerisi ziyan olur; cünkü geriye kalan enerji, isiya dönüsür. Bu yüzden biraz kullandiktan sonra elektrik ampülü el degmeyecek kadar isitir.
  • Bir yil süreyle hergün icin günün yarisinda 100 vatlik (mumluk) bir ampülün acik birakildigini varsayalim. Bu ampul, 180 kilo kömürün üretecegi enerjiye esit elektrik tüketir. Ampulü yakmak icin kullanilan kömür asagi yukari 450 kilo zehirli gazi havaya püskütür. Bu da sera etkisini artirir. Bu zehirli gazlarin 3,6 kilosu asit yagmuru halinde tekrar yeryüzüne iner. Tüm bunlarin hepsi de yanan bir tek ampulün yüzünden basimiza gelmektedir!
  • Siradan bir ampulün kullandigi enerjinin 1/4´ünü kullanan ve siradan ampulün 10 kat daha dayanikli olan harika bir ampul türü (enerji tasarruf ampulü) var. Odaniza bu ampüllerden koymaniz daha iyi bir fikir degil mi?

Siz ne yapabilirsiniz?

  • Kullanmadiginiz zamanlarda isiklari mutlaka kapatin. Odadan disariya cikarken bir dakikaligina olsa bile isigi kapatmayi unutmayinn.
  • Gün isigini degerlendirin; hem bedava hem de cevreyi kirletmez. Eger gündüz vakti kitap okuyorsaniz pencereinin yanina oturun. Perdeleri veya panjurlari acin.
  • Ampullerinizin tozunu alin. Ister inanin ister inanmayin ama, tozlu ampüller temizlerden daha cok enerji sarf eder.
  • Anne babanizla veya bir büyügünüzle bir elektrikci dükkanina gidip enerji tasarrufu yapan ampuller alin. Bu ampuller %80´ne varan enerji tasarrufu yapar.

Dikkatle inceleyin

Insanlar kac tane ampul kullanir? Bu konuda fikir edinebilmek icin evinizin icinde söyle bir dolasip ailenizin kac tana ampul kullandigini sayin. Simdi bir düsünün sizin eviniz gibi yüz milyonlarca ev var. Ve her birinde sizin evinizdeki kadar ampul olsa. Ne büyük bir sayi degilmi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s