ÇÖPLER

Çevre sorunlari insanlardan kaynaklanan sorunlardir. Insanin çevre konusunda dogru davranislar kazanabilmesi için, bu dogrultuda egitilmesi büyük önem tasimaktadir. Eger çevre korumaciligini kendi yasantimizdan baslatirsak bu yönde yapilacak çalismalara katkida bulunmus oluruz.

Bilinçli Çevrecilik,  Alisverisi Bilinçli Yapmakla baslar.

Çevrenin korunmasi, gelistirilmesi ve iyilestirilmesi konusunda gösterilen çabalarin amaci insanlarin daha saglikli ve güvenli bir çevrede yasamalarinin saglanmasidir.

Çevreye zarar veren de çevreyi koruyan ve gelistirende yine insandir. O halde yasam kalitemizi bozmadan alacagimiz bazi basit önlemlerle çevremizi koruyabilir çocuklarimiza yasanabilir bir dünya birakabiliriz. Aslinda alabildigine tüketen bir toplum, gelecek nesillerin payinida tüketmektedir.

Çevre kirlenmesinin büyük boyutlara ulasmasi, çöp daglarinin artik bizleri ve gelecek kusaklari yutmaya hazirlanmasi, dogal kaynaklarin hizla tükenmesi bizleri alisveristen baslayarak tüketimin her asamasinda ve tüketim sonrasi olusan çöplerin ortan kaldirilmasi (bertarafi) ve yeniden kullanilmasinda (recycling) bilinçli haraketler etmeye zorlamaktadir.

Bu tüketim aliskanligimiza doganin daha ne kadar dayanacagini hiç birimiz tahmin dahi edemez.

Yüzeyinde yasadigimiz bu Dünya`yi daha uzun yasanabilir kilmak için, alisverislerde en azindan bunlara dikkat edebiliriz:

• Bir kere kullanip atacagimiz naylon posetler yerine, sürekli kullanabilecegimiz bez torba, sepet veya fileleri tercih edelim. Unutmayalim ki, plastik ambalajlar ve noylon posetler dogada parçalanmadan yüzyillarca kalabilmektedir.

• Plastik ya da pet ambalajli yiyecekler yerine cam ambalajli yiyecekleri seçelim.

• Içecekler kullan-at kutu, sise ve pet siseler yerine depozitolu siselerde alalim.

• Sebze ve meyvalar pazarlarda taze ve ambalajlanmamis sekilde alinabilir.

• Konserve kutularinda satilan sebze vs. besinmaddeleri, taze ya da cam kavanozlarda tercih edilebilir.

• Minik portsiyonlarda satilan reçel, bal, tereyagi, içecekler, kahve sütü gibi ve benzeri ürünler büyük paketlerde de alinabilir.

• Herhangi bir ürünü alirken geri dönüsümlü olmasina dikkat edelim.

• “Kullan-at” piller yerine yeniden doldurulabilen pilleri kullanalim.

• Alisveris yaparken, harcamanin ne kadarini ürünün kendisine, ne kadarini ambalajina verdigimizi hiç düsüdünüz mü? Bir yandan çevreyi kirlettigimiz bu ambalaj maddeleri öbür yandan bizi aldatan bir “yalanci” degil midir?

• Bulasik makinalarinda kullanilan kimyasal parlaticilar yerine dogal madde olan sirkeyi hiç denediniz mi?

Alisverislerimizde yukarida belirtilen bu noktalara dikkat edebilirsek hem çevremizin korunmasinda, hem de çöplerin bertarafi için ödenen ücretleri azaltmis oluruz.

Reklamlar

1 thought on “ÇÖPLER

  1. Aslında çevrenin temiz kalması için çok çaba göstermeye gerek yok. Sadece ve sadece herkes çöpünü gösterilen yere bıraksa bugünkü kirlilik olmayacaktır. Kır gezisine çıkanlar çöplerini gösterilen yere bıraktığında bugünkü rezil görüntüler olmayacaktır.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s